28 października 2022 r. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu celebrowała 33. rocznicę nadania imienia. Dzień Patrona był również okazją do wspólnego
odśpiewania i zaprezentowania zgromadzonej publiczności nowego hymnu szkoły pt. „Szkolny świat”.28 października 2022 r. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu celebrowała 33. rocznicę nadania imienia. Dzień Patrona był również okazją do wspólnego
odśpiewania i zaprezentowania zgromadzonej publiczności nowego hymnu szkoły pt. „Szkolny świat”.
Przybyłych na tę uroczystość gości:
- Wójta Gminy Piekoszów – pana Zbigniewa Piątka,
- Radną Gminy Piekoszów – panią Dorotę Kurczyńską,
- Przewodniczącą Rady Gminy – panią Barbarę Drogosz,
- Kierownika Referatu Edukacji i Obsługi Placówek Oświatowych - panią Justynę Robak,
- Proboszcza Parafii Macierzyństwa NMP w Łosieniu – ks. Czesława Parkitę,
- emerytowanych nauczycieli oraz rodziców,
oficjalnie powitała pani dyrektor Anna Oleś, która w krótkim przemówieniu zaprezentowała\ całą społeczność szkolną, historię placówki oraz poglądy i wartości przyświecające łosieńskiej szkole. Później rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie zaprezentowali niezwykle emocjonujący montaż słowno-muzyczny. W barwny i wzruszający sposób opowiedzieli o postawie, a także dokonaniach patrona szkoł – Henryka Sienkiewicza, które do dziś wpływają na ludzkie serca i umysły.
Poruszające pieśni przeplecione zostały barwnym korowodem bohaterów z dzieł wielkiego pisarza. Przypomniano dumną historię naszego kraju uwiecznioną w Trylogii czy chociażby Krzyżakach Henryka Sienkiewicza. Problematykę emigracji, zniewolenia i nędzy dziewiętnastowiecznego chłopa oddali bohaterowie nowel noblisty, natomiast w świat przygody zabrały gości postacie z powieści W pustyni i w puszczy. O wielkiej miłości na tle burzliwej siedemnastowiecznej historii Rzeczpospolitej opowiedzieli czwartoklasiści w utworze „Dumka na dwa serca”, wcielając się w Helenę Kurcewiczównę i Jana Skrzetuskiego.
Najmłodsi uczniowie oddali klimat świętokrzyskiej kultury poprzez barwne, tradycyjne stroje i ludowy taniec. Ukoronowaniem występu pod hasłem: „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory” było przypomnienie bohaterów powieści o starożytnym Rzymie oraz zniewalające wykonanie utworu Quo vadis.